O NAS
Stowarzyszyszenie Osób Niepełnosprawnych istnieje od 18 sierpnia1997r.

 
Aktulaności Maj.2026

18 sierpnia 2027 roku będziemy obchodzić piękne 30-lecie istnienia naszego Stowarzyszenia.

Pierwszymi Prezesami, którzy najbardziej zapisali się w historii Stowarzyszenia poprzez swoją długoletnią oraz aktywną pracę byli:

- Pan Zbigniew Kurasz

- Pan Andrzej Caban - niestety już nieżyjący

- Pani Maria Szpak

Każda z tych osób przyczyniła się w ogromnym stopniu do rozwoju działalności SON-u, na terenie miasta i gminy Bolesławiec oraz miasta i gminy Nowogrodziec.

Z inicjatywy grupy ludzi, którzy zaangażowali się w pomoc ludziom, którzy takiej pomocy potrzebowali, a więc ludzi z niepełnosprawnościami, powstała organizacja, która nakłaniała do integrowania się, pomocy, rehabilitacji oraz aktywniejszego uczestniczenia w życiu społecznym.

Czytając wspomnienia założycieli, doceniamy trudności, z jakimi się spotykali w początkach działalności organizacji. Doceniamy ogrom pracy włożony w tworzenie oraz kontynuowanie różnych projektów.

Także i dzisiaj staramy się swoją pracą nie tylko tworzyć i kontynuować zapoczątkowane różne projekty, ale największą uwagę pragniemy przyłożyć do większego zaangażowania członków we wszystkich możliwych działaniach.


24.04.2026 r. odbyło się Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze członków SON, w czasie którego wybrano Zarząd na 3-letnią kadencję tj. 2026 - 2029 r.

Obecnie Zarząd SON-u składa się z następujących osób:

- Prezes                        Grażyna Wróbel

- Wiceprezes               Bernardyna Lorych

- Skarbnik                     Krystyna Zalewska

- Członek                      Bogusław Bączek

- Członek                      Zdzisław Lorych

Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych ma swoją siedzibę w Bolesławcu przy ul. Parkowej 11. Skontaktować się z nami można poprzez telefony:

Stacjonarny        75 735 17 01

Komórkowy        533 240 564

oraz adres e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub osobiście w następujące dni

poniedziałek       10 - 12

wtorek                 10 - 12

środa                   14 - 16

Stowarzyszenie działa na podstawie Statutu, a Zarząd SON-u pracuje nieodpłatnie.

Do Stowarzyszenia mogą należeć:

- osoby pełnoletnie z orzeczeniami o niepełnosprawności,

- osoby pełnoletnie bez orzeczenia tzw. osoby wspierające,

- osoby niepełnoletnie z orzeczeniami o niepełnosprawności, za zgodą i pod opieką opiekunów prawnych.

Zapisując się do Stowarzyszenia, należy wpłacić wpisowe 40 zł oraz składkę roczną 40 zł.

Nasze Stowarzyszenie liczy obecnie 560 osób, w tym z orzeczeniem o niepełnosprawności jest 380 osób. Pozostałe osoby są członkami wspierającymi. Mamy 4 Członków Honorowych.

Swoje zadania statutowe realizujemy poprzez organizowanie imprez takich jak:

- wycieczki, pikniki, zabawy, spotkania okolicznościowe,

- zajęcia sportowe na krytym basenie,

- uczestnictwo w Miejskiej Spartakiadzie,

- uczestnictwo w comiesięcznych seansach filmowych,

- pomocy finansowej dla najbardziej potrzebujących osób,

- turnusach rehabilitacyjnych - w tym roku 8 turnusów rehabilitacyjnych dla 380 osób

- pozyskiwaniu sponsorów.

Życzymy naszym członkom przede wszystkim zdrowia oraz spokoju, a dojrzały wiek, aby okazał się czasem pełnym pasji i spełnionych marzeń.


Prezes Grażyna Wróbel

 

O nas


Stowarzyszenie Osob Niepełnosprawnych w Bolesławcu powstało w 1997roku ,z inicjatywy grupy osób i Pana Zbigniewa Kurasza, który był pierwszym i najdłużej dotychczas urzędującym prezesem SON-u. Do dnia dzisiejszego pan Kurasz uczestniczy w życiu Stowarzyszenia będąc jego członkiem i jednocześnie członkiem sekcji tenisa stołowego niepełnosprawnych zawodników.
Drugim bardzo ważnym dla rozwoju SON-u prezesem , był nieżyjący już pan Andrzej Caban.
Człowiek całkowicie oddany ludziom pokrzywdzonym przez los, o których sprawy zabiegał do końca pokonując własne choroby.
Stowarzyszenie działa w oparciu o Statut, a członkowie Zarządu pracują nieodpłatnie-jako wolontariusze. Zgodnie ze statutem do Stowarzyszenia mogą należeć;
-osoby niepełnoletnie  -za zgodą i pod opieką opiekunów prawnych
-osoby pełnoletnie – z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności
-osoby wspierające-bez orzeczeń ( bez prawa wyborczego)
-członkowie zwyczajni-pełne prawa w tym wyborcze.
Warunkiem wstąpienia do SON-u jest we wszystkich przypadkach podpisanie deklaracji ,oraz
opłacenie składki w wysokości 25 zlotych rocznie.

CELE STATUTOWE


-organizowanie i popularyzowanie idei czynnego uczestnictwa w kulturze fizycznej, sporcie, rehabilitacji zdrowotnej młodzieży i dorosłych, zdrowych i niepełnosprawnych oraz tworzenie warunków dla integracji i wyrównywania szans życiowych dla obu środowisk.
-likwidację barier psychologiczno-społecznych poprzez uświadamianie pełnosprawnej społeczności problematyki dotyczącej osób niepełnosprawnych i kształtowanie partnerskich postaw między tymi grupami
-współdziałanie z organizacjami społecznymi, religijnymi, administracji państwowej, placówkami służby zdrowia i innymi organizacjami i stowarzyszeniami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych.
-udzielanie pomocy interwencyjnej w załatwianiu indywidualnych spraw członków Stowarzyszenia.

CELE STATUTOWE REALIZUJEMY POPRZEZ:


-organizowanie imprez kulturalnych—zabawy, spotkania, pikniki, opera,operetka
-popularyzowanie czynnych form kultury fizycznej-zajęcia na krytych basenach,wycieczki
krajoznawczo-turystyczne, zawody tenisa stołowego ,lokalne ,krajowe
i międzynarodowe.
-pomoc interwencyjna zarówno finansowa jak i w zakresie poradnictwa.
-dopłaty do turnusów( najbiedniejsi)i do przejazdów na turnusy rehabilitacyjne dla wszystkich
członków SON-u
-pozyskiwanie sponsorów
OBECNY Zarząd działa od trzech lat ,podejmując się pracy w najtrudniejszym okresie istnienia
SON-u. Dzisiaj możemy powiedzieć,że odnieśliśmy sukces. Potrafiliśmy zainteresować naszymi działaniami społecznośc lokalną i podwoiliśmy liczbę naszych członków.
Obecnie jest nas 350 osób, w tym Koło Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Intelektualnie, które znalazło swój BAJKOWY DOMEK w II Środowiskowym Domu Samopomocy również na ulicy Parkowej.
Współpracujemy z władzami lokalnymi w kierunku poprawy życia osób niepełnosprawnych
i niesprawnych ze względu na podeszły wiek .
Oprócz działań statutowych szukamy darczyńców i sponsorów.
Dzięki takim działaniom mogliśmy przeprowadzić akcję ,, Zdrowe Zęby'', która objęła również Gminę Nowogrodziec,Gromadka i Osiecznicę.Dzięki sponsorowi przekazaliśmy nieodpłatnie kilka
tysiecy past do zębów ośrodkom pomocy i naszym członkom. Akcję planujemy kontynuować w roku bieżącym.
Nasz społeczna praca została dostrzeżona i doceniona przez władze lokalne.
Prezes Stowarzyszenia w 2009 roku została odznaczona tytułem Wolontariusza Roku Powiatu Bolesławieckiego. Na ten sukces pracowali wszyscy członkowie Zarządu , jak mówi sama Pani Prezes.
Nie spoczywamy na laurach, pracujemy dalej a program na 2010r mamy bogaty.

Zapiszcie się do nas. W grupie rażniej, kto jest już z nami ten wie.

ZARZĄD SON-u



 

Valid XHTML & CSS | Design by: LernVid.com