| O NAS |
|
Stowarzyszyszenie Osób Niepełnosprawnych istnieje od 18 sierpnia1997r.
Aktulaności Maj.2026
18 sierpnia 2027 roku będziemy obchodzić piękne 30-lecie istnienia naszego Stowarzyszenia. Pierwszymi Prezesami, którzy najbardziej zapisali się w historii Stowarzyszenia poprzez swoją długoletnią oraz aktywną pracę byli: - Pan Zbigniew Kurasz - Pan Andrzej Caban - niestety już nieżyjący - Pani Maria Szpak Każda z tych osób przyczyniła się w ogromnym stopniu do rozwoju działalności SON-u, na terenie miasta i gminy Bolesławiec oraz miasta i gminy Nowogrodziec. Z inicjatywy grupy ludzi, którzy zaangażowali się w pomoc ludziom, którzy takiej pomocy potrzebowali, a więc ludzi z niepełnosprawnościami, powstała organizacja, która nakłaniała do integrowania się, pomocy, rehabilitacji oraz aktywniejszego uczestniczenia w życiu społecznym. Czytając wspomnienia założycieli, doceniamy trudności, z jakimi się spotykali w początkach działalności organizacji. Doceniamy ogrom pracy włożony w tworzenie oraz kontynuowanie różnych projektów. Także i dzisiaj staramy się swoją pracą nie tylko tworzyć i kontynuować zapoczątkowane różne projekty, ale największą uwagę pragniemy przyłożyć do większego zaangażowania członków we wszystkich możliwych działaniach. 24.04.2026 r. odbyło się Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze członków SON, w czasie którego wybrano Zarząd na 3-letnią kadencję tj. 2026 - 2029 r. Obecnie Zarząd SON-u składa się z następujących osób: - Prezes Grażyna Wróbel - Wiceprezes Bernardyna Lorych - Skarbnik Krystyna Zalewska - Członek Bogusław Bączek - Członek Zdzisław Lorych Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych ma swoją siedzibę w Bolesławcu przy ul. Parkowej 11. Skontaktować się z nami można poprzez telefony: Stacjonarny 75 735 17 01 Komórkowy 533 240 564 oraz adres e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub osobiście w następujące dni poniedziałek 10 - 12 wtorek 10 - 12 środa 14 - 16 Stowarzyszenie działa na podstawie Statutu, a Zarząd SON-u pracuje nieodpłatnie. Do Stowarzyszenia mogą należeć: - osoby pełnoletnie z orzeczeniami o niepełnosprawności, - osoby pełnoletnie bez orzeczenia tzw. osoby wspierające, - osoby niepełnoletnie z orzeczeniami o niepełnosprawności, za zgodą i pod opieką opiekunów prawnych. Zapisując się do Stowarzyszenia, należy wpłacić wpisowe 40 zł oraz składkę roczną 40 zł. Nasze Stowarzyszenie liczy obecnie 560 osób, w tym z orzeczeniem o niepełnosprawności jest 380 osób. Pozostałe osoby są członkami wspierającymi. Mamy 4 Członków Honorowych. Swoje zadania statutowe realizujemy poprzez organizowanie imprez takich jak: - wycieczki, pikniki, zabawy, spotkania okolicznościowe, - zajęcia sportowe na krytym basenie, - uczestnictwo w Miejskiej Spartakiadzie, - uczestnictwo w comiesięcznych seansach filmowych, - pomocy finansowej dla najbardziej potrzebujących osób, - turnusach rehabilitacyjnych - w tym roku 8 turnusów rehabilitacyjnych dla 380 osób - pozyskiwaniu sponsorów. Życzymy naszym członkom przede wszystkim zdrowia oraz spokoju, a dojrzały wiek, aby okazał się czasem pełnym pasji i spełnionych marzeń. Prezes Grażyna Wróbel O nas
Stowarzyszenie Osob Niepełnosprawnych w Bolesławcu powstało w 1997roku ,z inicjatywy grupy osób i Pana Zbigniewa Kurasza, który był pierwszym i najdłużej dotychczas urzędującym prezesem SON-u. Do dnia dzisiejszego pan Kurasz uczestniczy w życiu Stowarzyszenia będąc jego członkiem i jednocześnie członkiem sekcji tenisa stołowego niepełnosprawnych zawodników. Drugim bardzo ważnym dla rozwoju SON-u prezesem , był nieżyjący już pan Andrzej Caban. Człowiek całkowicie oddany ludziom pokrzywdzonym przez los, o których sprawy zabiegał do końca pokonując własne choroby. Stowarzyszenie działa w oparciu o Statut, a członkowie Zarządu pracują nieodpłatnie-jako wolontariusze. Zgodnie ze statutem do Stowarzyszenia mogą należeć; -osoby niepełnoletnie -za zgodą i pod opieką opiekunów prawnych -osoby pełnoletnie – z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności -osoby wspierające-bez orzeczeń ( bez prawa wyborczego) -członkowie zwyczajni-pełne prawa w tym wyborcze. Warunkiem wstąpienia do SON-u jest we wszystkich przypadkach podpisanie deklaracji ,oraz opłacenie składki w wysokości 25 zlotych rocznie. CELE STATUTOWE -organizowanie i popularyzowanie idei czynnego uczestnictwa w kulturze fizycznej, sporcie, rehabilitacji zdrowotnej młodzieży i dorosłych, zdrowych i niepełnosprawnych oraz tworzenie warunków dla integracji i wyrównywania szans życiowych dla obu środowisk. -likwidację barier psychologiczno-społecznych poprzez uświadamianie pełnosprawnej społeczności problematyki dotyczącej osób niepełnosprawnych i kształtowanie partnerskich postaw między tymi grupami -współdziałanie z organizacjami społecznymi, religijnymi, administracji państwowej, placówkami służby zdrowia i innymi organizacjami i stowarzyszeniami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych. -udzielanie pomocy interwencyjnej w załatwianiu indywidualnych spraw członków Stowarzyszenia. CELE STATUTOWE REALIZUJEMY POPRZEZ:
-organizowanie imprez kulturalnych—zabawy, spotkania, pikniki, opera,operetka
-popularyzowanie czynnych form kultury fizycznej-zajęcia na krytych basenach,wycieczki krajoznawczo-turystyczne, zawody tenisa stołowego ,lokalne ,krajowe i międzynarodowe. -pomoc interwencyjna zarówno finansowa jak i w zakresie poradnictwa. -dopłaty do turnusów( najbiedniejsi)i do przejazdów na turnusy rehabilitacyjne dla wszystkich członków SON-u -pozyskiwanie sponsorów OBECNY Zarząd działa od trzech lat ,podejmując się pracy w najtrudniejszym okresie istnienia SON-u. Dzisiaj możemy powiedzieć,że odnieśliśmy sukces. Potrafiliśmy zainteresować naszymi działaniami społecznośc lokalną i podwoiliśmy liczbę naszych członków. Obecnie jest nas 350 osób, w tym Koło Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Intelektualnie, które znalazło swój BAJKOWY DOMEK w II Środowiskowym Domu Samopomocy również na ulicy Parkowej. Współpracujemy z władzami lokalnymi w kierunku poprawy życia osób niepełnosprawnych i niesprawnych ze względu na podeszły wiek . Oprócz działań statutowych szukamy darczyńców i sponsorów. Dzięki takim działaniom mogliśmy przeprowadzić akcję ,, Zdrowe Zęby'', która objęła również Gminę Nowogrodziec,Gromadka i Osiecznicę.Dzięki sponsorowi przekazaliśmy nieodpłatnie kilka tysiecy past do zębów ośrodkom pomocy i naszym członkom. Akcję planujemy kontynuować w roku bieżącym. Nasz społeczna praca została dostrzeżona i doceniona przez władze lokalne. Prezes Stowarzyszenia w 2009 roku została odznaczona tytułem Wolontariusza Roku Powiatu Bolesławieckiego. Na ten sukces pracowali wszyscy członkowie Zarządu , jak mówi sama Pani Prezes. Nie spoczywamy na laurach, pracujemy dalej a program na 2010r mamy bogaty. Zapiszcie się do nas. W grupie rażniej, kto jest już z nami ten wie. ZARZĄD SON-u |
