e-usługi

BUDOWA SYSTEMU INFORMACJI PRZESTRZENNEJ

W dniu 11 kwietnia 2016r. w ramach realizacji projektu jakim jest „Budowa Systemu Informacji Przestrzennej oraz rozwój e-usług publicznych i elektronicznych usług administracyjnych w północno zachodniej części województwa dolnośląskiego” do umowy partnerstwa przystąpiło 10 gmin, a w nich min. Gmina Miejska Zawidów.

Projekt został dofinansowany z Funduszy Europejskich, gdzie wysokość kwoty dofinansowania z UE w ramach jego realizacji dla Gminy Miejskiej Zawidów wyniosła 982 633,58 zł.

GMINA MIEJSKA ZAWIDÓW położona jest w północno zachodniej części województwa dolnośląskiego w powiecie zgorzeleckim. Gmina zajmuje łącznie obszar ok 6 km2. 

Miasto Zawidów umiejscowione jest na Podgórzu Izerskim na wysokości 247 m n.p.m. Niegdyś należało do województwa jeleniogórskiego, a dokładniej w latach 1975-1998. Obszar Gminy Miejskiej Zawidów graniczy od południa z Czechami oraz w pobliżu granicy z państwem niemieckim (12 km na południowy wschód od Zgorzelca)

URZĄD MIEJSKI W ZAWIDOWIE

Źródło: http://www.zawidow.info

ZARYS HISTORYCZNY

Historia Zawidowa jest ściśle związana z historią Łużyc Górnych. Pierwszymi mieszkańcami tych obszarów byli Słowianie Połabscy, a od początku naszej ery ich słowiańskie plemiona serbsko-łużyckie. Pierwsza wzmianka o Zawidowie pojawiła się w 1186 roku, jako gród należący do biskupstwa miśnieńskiegoŁużyce Górne były własnością Polski do XIV wieku, natomiast po tym czasie przeszły we władanie Czech. Miasto Zawidów (w średniowieczu zwany Zagozdem) musiał powstać najpóźniej w X w., wskazuje na to kościół istniejący tu już przed 1100 rokiem. W 1396 r. miastu nadano po raz pierwszy prawa miejskie jednak do końca XVI w. miasto pełniło wyłącznie usługową rolę w stosunku do okolicznych wsi.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

  • Budynek Ratusza w Zawidowie;
  • Wzgórze Zamkowe zachwycające pięknem krajobrazu: zielonym parkiem, dziesiątkami alejek spacerowych, wyjątkową kompozycją florystyczną, czy górskim potokiem. Wzgórze zamkowe jest doskonałym miejscem na piesze i rowerowe wyprawy;
  • Góra Michała, która nierozerwalnie wiąże się z historią miasta Zawidów;
  • Neogotycki Kościół pod wezwaniem św. Józefa Robotnika;
  • Jezioro zaporowe na rzece Witce;
  • Kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny wybudowany w 1380 r.