We wtorek 13 czerwca 50-osobowa grupa przedstawicieli środowisk seniorskich z Lubania, Nowogrodźca i Bolesławca wybrała się z lubańskim Stowarzyszeniem P-ZFST „Pogranicze” do Saksonii, aby spotkać się z seniorami z Niemiec i Czech.

Trójnarodowe, polsko-czesko-niemieckie spotkania seniorów z trzech przygranicznych, sąsiadujących ze sobą regionów – Dolnego Śląska, Saksonii oraz północnej części Czech – są organizowane corocznie już od wielu lat przez Stowarzyszenie „Pogranicze” wspólnie z zagranicznymi partnerami: Christlich-Soziales Bildungswerk Sachsen e.V. z Milititz i Venkovsky Prostor z Liberca. Każdego roku, na zasadzie rotacji, gospodarzem tego wydarzenia jest inny region. W 2015 roku była nim strona polska. Wówczas seniorzy spotkali się w Lubaniu. W ubiegłym roku spotkanie odbyło się w Libercu w Czechach. Gospodarzem tegorocznego spotkania była strona niemiecka.

 

 

W tym roku organizatorzy zaprosili seniorów do łużyckiej miejscowości Schleife. Gminę zamieszkuje liczna mniejszość serbołużycka (ludność należąca do słowiańskiej grupy etnicznej), która posługuje się dialektem pośrednim pomiędzy językiem górno- i dolnołużyckim. We wsi znajduje się Centrum Kultury Serbołużyckiej z przepiękną ekspozycją muzealną. Wyjazd do Schleife obfitował w atrakcje kulturalne. Stanowił przede wszystkim okazję do poznania historii i kultury Serbołużyczan. Uczestników zachwyciły stroje i zwyczaje mniejszości serbołużyckiej. W Schleife zwiedzili także miejscowy kościół protestancki, w którym spotkali się z pastor parafii – Jadwigą Mahling. Opowiedziała ona z pasją (do tego biegle posługując się językiem polskim!) o historii i życiu społeczności a także wyzwaniach, które stoją przed mieszkańcami tej małej gminy.  Po smacznym obiedzie grupa udała się na spotkanie z przyrodą – do Parku Głazów Narzutowych w Nochten. Jest to wyjątkowy w Europie Środkowej park, stanowiący przykład rekultywacji terenów pokopalnianych po zakończeniu wydobycia węgla brunatnego. Od 2003 roku ten niepowtarzalny ogród,  którego głównym elementem jest  około 7000 różnorodnych głazów, zachwyca tysiące turystów.

 

 

 

W wyjeździe  ze strony polskiej uczestniczyli przedstawiciele następujących organizacji i grup seniorskich:

 

·         Lubań: Ośrodek Wsparcia Dziennego, Klub Pionierów Ziemi Lubańskiej, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów - Zarząd Rejonowy w Lubaniu,

·         Nowogrodziec: Dom Dziennego Pobytu, Związek Nauczycielstwa Polskiego,

·         Bolesławiec: Dom Dziennego Pobytu, Klub "Carpe Diem".

 
W wydarzeniu wzięli udział także seniorzy z Saksonii i północnej części Czech. Łącznie ponad 150 osób.

Kolejne spotkanie seniorów z trzech przygranicznych regionów odbędzie się już za rok, tym razem w Polsce.

 

Spotkanie odbyło się  w ramach projektu pt. „SENIORZY W SIECI”, realizowanego przez Christlich-Soziales Bildungswerk Sachsen e.V. w Miltitz (www.csb-miltitz.de), w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze” w Lubaniu (www.pogranicze-csb.home.pl), przy dofinansowaniu ze środków Funduszu Małych Projektów w Euroregionie Nysa.

 

Więcej informacji:

 

Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze” w Lubaniu

www.pogranicze-csb.home.pl

 

 

Polub nas:

https://pl-pl.facebook.com/Stowarzyszenie.POGRANICZE

 

https://www.facebook.com/Lokalny-Inkubator-NGO-w-Lubaniu-1640507489564088/?ref=aymt_homepage_panel

 

 

Odwiedza nas 4 gości oraz 0 użytkowników.