Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bolesławcu uruchamia Bolesławiecki Telefon Seniora. Telefon rusza 23 listopada (poniedziałek) i ma na celu wsparcie i pomoc psychologiczną.
Bolesławiecki Telefon Seniora nr 795 533 746 czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 16.00 – 20.00. Brakuje Ci kontaktów z ludźmi? Potrzebujesz porady? Czujesz się samotny? Zadzwoń!
Miejska Biblioteka Publiczna w Bolesławcu uruchomiła nową usługę dedykowaną osobom starszym (65+) i niepełnosprawnym, które nie maja możliwości skorzystania z tradycyjnych usług biblioteki.
Wystarczy zadzwonić pod numer telefonu 75 612 13 87 od poniedziałku do piątku
(10.00 – 18.00) i zamówić książki, a biblioteka dostarczymy je Państwu do domu.
Seniorze, uważaj na siebie! W dużych skupiskach ludzi koronawirus i inne wirusy łatwiej się rozprzestrzeniają. Dlatego też – ogranicz wyjścia z domu i unikaj miejsc publicznych. Poproś bliskich o pomoc w codziennych czynnościach. Skorzystaj z infolinii, dzięki której otrzymasz pomoc w zrobieniu zakupów. Jeśli nie możesz zostać w domu, korzystaj z godzin dla seniorów i idź do sklepu w godzinach 10:00-12:00. Przede wszystkim jednak – zasłaniaj nos i usta.
W dniu 4.08.2020 r. Bolesławiecka Rada Seniorów zwróciła się do Miejskiego Zakładu Komunikacji Sp. z o.o. z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie wyegzekwowania od pasażerów korzystających z komunikacji miejskiej korzystania z maseczek oraz przyłbic w trakcie podróży.
Poniżej złożony wniosek oraz odpowiedź Prezesa Miejskiego Zakładu Komunikacji Sp. z o.o.
Bolesławiecka Rada Seniorów przypomina o możliwości wyrobienia Ogólnopolskiej Karty Seniora upoważniającej do zniżek w wielu punktach w całej Polsce, w tym m. in. sanatoriach, uzdrowiskach, przychodniach, gabinetach rehabilitacji, instytucjach zdrowia i kultury.
Więcej informacji znajdą Państwo pod adresem: https://glosseniora.pl/ogolnopolska-karta-seniora/
Dnia 1 czerwca 2020 r. Bolesławiecka Rada Seniorów zawarła Porozumienie Partnerskie z Fundacją Studio Wschód we Wrocławiu. Przedmiotem niniejszego Porozumienia jest współpraca przy realizacji projektu pn. „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia 2020”.
11 września w siedzibie Rzecznika Praw Obywatelskich w Warszawie wręczono dyplomy autorom nagrodzonych projektów w III edycji konkursu Dobrych Praktyk na rzecz Społecznego Uczestnictwa Osób Starszych. Organizatorem konkursu jest RPO wspólnie z Komisją Ekspertów ds. Osób Starszych. Jego celem jest promowanie wartościowych inicjatyw podejmowanych na rzecz osób starszych i z osobami starszymi.
Dnia 26 kwietnia członkowie Bolesławieckiej Rady Seniorów wrazz podinspektorem Wydziału Społecznego Urzędu Miasta w Bolesławcu - Agnieszką Zienkiewicz - uczestniczyli w Konferencji Rad Seniorów Małych Miast Dolnego Śląska. Gospodarzem spotkania był Burmistrz Miasta Nowa Ruda. Celem Kongresu było zapoznanie się z metodami działalności poszczególnych Rad, ich problemami i osiągnięciami. Pani Marianna Doktori pan Henryk Lemka godnie reprezentowali nie tylko Bolesławiecką Radę Seniorów, ale i całą senioralną społeczność naszego miasta. W krótkiej prezentacji multimedialnej pokazali największe sukcesy Rady i przedstawili Bolesławiec jako gminę przyjazną osobom starszym. Pani Marianna Doktor udzieliła również wywiadu dla Telewizji Kłodzko, w którym wypowiedziała się na temat znaczenia Konferencji dla gmin Dolnego Śląska i działających w nich rad seniorów. Konferencja zakończyła się przyjęciem „Deklaracji rad seniorów małych i średnich gmin Dolnego Śląska”.
Załącznik:
Deklaracja rad seniorów małych i średnich gmin Dolnego Śląska
II OGÓLNOPOLSKI KONGRES RAD SENIORÓW
7 marca 2018 roku członkowie Bolesławieckiej Rady Seniorów - pani Stanisława Śmigiel i pan Henryk Lemka - uczestniczyli w II Ogólnopolskim Kongresie Rad Seniorów, który odbył się w Krakowie. Motywem przewodnim spotkania była „POWSZECHNOŚĆ GMINNYCH RAD SENIORÓW W POLSCE”
Czytaj więcej: BOLESŁAWIECCY SENIORZY NA KONGRESIE W KRAKOWIE
Tematem przewodnim II Kongresu będzie „Powszechność gminnych Rad Seniorów w Polsce”. Spotkanie przedstawicieli rad seniorów z całego kraju będzie świetną okazją do wymiany doświadczeń i wypracowanych lokalnie rozwiązań. W jednym miejscu spotkają się starsze rady, już nieco okrzepłe w swojej działalności, jak i te, które dopiero zostały powołane, aby skupić się na najważniejszych sprawach i problemach seniorów. II Ogólnopolski Kongres Rad Seniorów gościć będzie także parlamentarzystów, przedstawicieli rządu, samorządowców i naukowców.
Podstawowym założeniem projektu jest aktywizacja seniorów, zachęcenie ich do wyjścia z domu, spotkań ze znajomymi oraz integracji ze społecznością lokalną. Adresatami projektu są seniorzy w wieku powyżej 60 r. ż. - bez względu na sytuację materialno – bytową. W czasie trwania projektu planowane jest wydanie 150 karnetów, na podstawie których seniorzy będą mogli zamówić kawę rozpuszczalną, espresso lub sypaną w wybranej przez siebie restauracji w promocyjnej cenie 3 zł.
We wtorek 13 czerwca 50-osobowa grupa przedstawicieli środowisk seniorskich z Lubania, Nowogrodźca i Bolesławca wybrała się z lubańskim Stowarzyszeniem P-ZFST „Pogranicze” do Saksonii, aby spotkać się z seniorami z Niemiec i Czech.