Przedstawiciele Bolesławieckiej Rada ds. Seniorów przy Prezydencie Miasta w dniach 16-17 września br. uczestniczyli w II Kongresie „Obywatel Senior” pod honorowym patronatem prof. Ireny Lipowicz, Rzecznika Praw Obywatelskich. Kongres odbywał się Hali Wystaw Kapelusz oraz w Planetarium Parku Śląskiego w Chorzowie. Zaproszenie na kongres dla Bolesławieckiej Rady przysłała Pani Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz, z którą Rada nawiązała współpracę w I kadencji swej działalności w latach 2011-2012 i osobiście spotkała się podczas Kongresu. Bolesławiecką Radę reprezentowali: Maria Szpak – przewodnicząca Rady, Marianna Doktor – sekretarz Rady, Eugenia Wolska - członek Rady, Bogdan Gajewski – członek Rady, Henryk Lemka - członek Rady. Opiekunem grupy z ramienia Prezydenta Miasta była inspektor ds. organizacji pozarządowych Beata Dolatowska.

 

Spotkania i panele dyskusyjne obejmowały następującą problematykę:

Osoby starsze we współczesnej rodzinie - Rozmowa z sekretarzem stanu
w Kancelarii Prezydenta RP Ireną Wóycicką.

Polityka senioralna rządu - Rozmowa z sekretarzem stanu w ministerstwie pracy i polityki społecznej Radosławem Mleczko.

Polski emeryt - Rozmowa z prezesem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Zbigniewem Derdziukiem.

Dobre praktyki w Europie - Rozmowa z europosłem Janem Olbrychtem oraz pełnomocnikiem ministra spraw zagranicznych ds. postępowań przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu Justyną Chrzanowską

Ochrona praw osób starszych w krajach Grupy Wyszehradzkiej - Rozmowa
z Ombudsmanem Słowacji oraz przedstawicielami Biur Ombudsmanów Czech
i Węgier.

Nie daj się nabrać. Sprawdź, zanim podpiszesz - Wykłady prowadzone przez pracowników Narodowego Banku Polskie oraz profesorów Uniwersytetu Śląskiego i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu.

Postacią centralną Kongresu była niewątpliwie prof. Irena Lipowicz Rzecznik Praw Obywatelskich, która mówiła na temat realizacji praw osób starszych. Na wstępie zadała pytanie „Czy jutro dla Seniora musi być szare?”. Zdecydowanie odpowiedziała, że nie ale żeby tak się stało potrzebna jest kompletna zmiana myślenia wszystkich organów państwa na szczeblu centralnym i terenowym. W tym celu biuro Rzecznika wypracowało już procedury postępowania w przypadku przemocy wobec kobiet z małymi dziećmi pozostało jeszcze wypracować procedury postępowania w przypadku przemocy we własnym mieszkaniu wobec osób starszych. Zwróciła uwagę na potrzebę opracowania procedur sprzyjających bezpiecznej zamianie mieszkań na mniejsze oraz odejścia od koszarowego traktowania mieszkańców Domów Pomocy Społecznej. Podkreśliła ogromną rolę organizacji pozarządowych i Rad Seniorów, które wykorzystują potencjał osób starszych na rzecz innych, między innymi bardzo potrzebny i skuteczny wolontariat. Doceniła również ważną rolę Uniwersytetów III Wieku, których w Polsce jest coraz więcej i coraz więcej mają do zaoferowania Seniorom. Jednakże zwróciła uwagę na dosyć niebezpieczną tendencje izolowania się UTW od innych środowisk społecznych; w tym szkół i przedszkoli, co nie prowadzi do integracji międzypokoleniowych. Tematy które podejmowała pani profesor oraz jej zdecydowane
i konkretne wypowiedzi, świadczą że, problemy starzejącego się społeczeństwa są jej bliskie i bardzo ważne, co przekłada się na jej konkretne działania. Z Panią Profesor Bolesławiecka Rada ds. Seniorów miała osobiste spotkanie co dokumentują załączone fotografie.

Można było również obejrzeć wystawę fotograficzną Wojciecha Sawy ,,Moja zmarszczka -moja opowieść'' oraz wystawę fotograficzną ,,Jan Paweł II -Karol Wojtyła i młodzi''.

Stoiska z przygotowanymi książkami i ulotkami okazały się cennym źródłem informacji do wykorzystania zarówno w pracy Rady ds /s Seniorów jak i w działalności organizacji które członkowie Rady reprezentują.

W drugim dniu Kongresu Rada skorzystała z dwóch króciutkich wycieczek
o charakterze poznawczym, był to: objazd Parku Śląskiego odkrytą platformą oraz przejazd nowo otwartą nadziemną kolejką ,,Elka''.

Wyjazd choć bardzo pracowity i wyczerpujący zaliczyć można do bardzo wartościowych. Można było uzyskać odpowiedzi na wiele pytań. Wykłady i panele dyskusyjne to przejrzysta forma przekazywania informacji.

Odwiedza nas 2 gości oraz 0 użytkowników.