Międzypokoleniowe Warsztaty Komputerowe zainicjowane i przeprowadzone w 2014r dzięki zaangażowaniu młodzieży z GS nr 2 doczekały się II edycji w 2015r. Kurs tym razem poprowadzili młodzi instruktorzy, a seniorzy musieli zdać egzaminy, by otrzymać certyfikaty. Seniorzy już czekają na następne edycje kursów komputerowych, by nie zapomnieć tego czego się nauczyli.

W ramach Nawiązywania Więzi Międzypokoleniowych udało się stworzyć takie warunki współpracy z placówkami oświatowymi, że seniorzy mogli wybierać gdzie i kiedy chcą spędzić miło czas. Zimowy Dzień Seniora, Gdzie jest Betlejem, Niezwykły Dzień Seniora i widowiska muzyczne to tylko niektóre pozycje przygotowane dla seniorów przez dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjum.

Odbyła się III i IV edycja konkursu literackiego ,,Zatrzymać w czasie''. Każdego roku przybywa młodych ,,pisarzy'' i pracy dla członków komisji . Jak każdego roku finał oglądali seniorzy w Teatrze Starym.

Centrum Integracji Kulturalnej ,,Orzeł'' zaproponowało bogaty wybór filmów, które seniorzy mogli oglądać w wybranym przez nich czasie. Warto dodać, że twórcami filmów są ludzie młodzi.

Bezpieczny Senior – to spotkanie z przedstawicielami Policji i Straży Miejskiej.

Oferta BOK-MCC to fantastyczne spektakle w wykonaniu dzieci i młodzieży, które przyciągały seniorów tłumnie do sali kinowej.

W ramach programu Aktywny Wypoczynek ,,Siłownia pod chmurką to jeden z elementów pięknego parku wielopokoleniowego. To miejsce, w którym ojciec, syn i wnuk mogą poćwiczyć, porozmawiać, miło i zdrowo spędzić czas. Warto marzyć, bo nasze marzenie się spełniło. Mamy jeden z największych i najpiękniejszych parków wielopokoleniowych w Polsce.

 

Do innych działań członków Rady II kadencji należy zaliczyć:

 

1. Udział w II Kongresie Obywatel Senior w Chorzowie pod honorowym patronatem prof. Ireny Lipowicz- Rzecznika Praw Obywatelskich. Spotkania i panele dyskusyjne obejmowały problematykę dotyczącą ludzi starszych we współczesnych rodzinach, politykę senioralną rządu i ochronę praw ludzi starszych. To ważne wydarzenie poparte zostało bardzo bogatą literaturą, którą otrzymała każda organizacja członków rady.

 

2. Udział w konkursie ZOOM na Rady Seniorów. Zakwalifikowaliśmy się do II etapu. Okazało się, że zgłoszony projekt był zbyt zaawansowany, by brać udział w dalszych etapach.

 

3. Stworzenie projektu statutu dla nowych Rad Seniorów- do konsultacji z prawnikami.

 

4. Współpraca członków rady przy organizacji I i II Miejskiego Dnia Seniora. To bardzo     duże wyzwanie głównie dla BOK-MCC. Staraliśmy się jednak wspierać działania pani dyrektor Ewy Lijewskiej - Małachowskiej. Uroczystości wypadły wspaniale, pogoda dopisywała, a seniorzy popisywali się na scenie. Jest nas bardzo dużo. Jeszcze nie wszyscy mają odwagę wyjść na takie imprezy, ale to się zmieni. Trzeba tylko większej jeszcze determinacji i wcześniejszej informacji wśród organizacji.

 

5. Wizyta w Domu Pobytu Dziennego w Nowogrodźcu na zaproszenie pensjonariuszy była okazją do wymiany poglądów i zacieśnienia współpracy.

 

6. Wyegzekwowanie dużych liter na rozkładach jazdy MZK

 

7. Stworzenie przejrzystej, aktualizowanej na bieżąco strony internetowej, dzięki której z naszych doświadczeń korzystają seniorzy z innych miast.

 

8. Spotkanie z 70 seniorami powiatu opolskiego. Goście docenili nasze doświadczenie, które wykorzystają przy tworzeniu rad seniorów w gminach powiatu opolskiego.

 

9. Konsultacje z dyrektorem MOPS, pracownikiem PCPR , Starostwa Powiatowego.

  

10.Wyjazd autokarem seniorów z różnych organizacji do ZOO w Görlitz, koordynowany przez SON.

 

11. Rada interweniowała na skargi zgłaszane przez mieszkańców, w tym na:

-złe funkcjonowanie rejestracji pacjentów w przychodni na ul. Jeleniogórskiej;

- brak odpowiedniej ilości lekarzy dla ludzi chorych na cukrzycę;

- brak dyżurnych gabinetów stomatologicznych w dni świąteczne.

W przypadku pierwszym uzyskaliśmy zapewnienie poprawy, której niestety nie ma.

W pozostałych sprawach rada nie uzyskała odpowiedzi od Starostwa Powiatowego mimo ponawianych próśb o ustosunkowanie się do problemu.

 

Należy podkreślić otwartość na współpracę z radą dyrektora MOPS. Wszelkie zgłoszone problemy były rzeczowo wyjaśniane na spotkaniach rady i na piśmie, zawsze w stosownym czasie.

Niewątpliwą przyjemnością była współpraca z dyrektorem BOK-MCC panią Ewą Lijewską - Małachowską. Zrozumienie potrzeb seniorów i ogromna dla nich życzliwość była widoczna przy organizowaniu wielu imprez, w tym tej najważniejszej, jak Miejski Dzień Seniora. Wierzymy, że to święto wejdzie na stałe w kalendarz imprez senioralnych w Bolesławcu.

 

Rada ds. Seniorów II kadencji kończy swoją działalność w poczuciu dobrze wykonanej pracy. Staraliśmy się działać w oparciu o regulamin, nie wchodząc w kompetencje urzędów.

     Dziękujemy Prezydentowi Piotrowi Romanowi za stworzenie warunków do pokazania seniorów w Bolesławcu, za Wielopokoleniowy Park Zabaw, który był marzeniem, a dzisiaj jest faktem i wyróżnienie Nagrodą Honorową za promocję Miasta Bolesławiec.

     Pani Naczelnik Beacie Sulskiej dziękujemy za koordynowanie i merytoryczną pomoc oraz ogromną życzliwość, jaką nas obdarowała sprawiając, że dwa lata minęły w spokojnej i sympatycznej atmosferze.

 

Wam koleżanki i koledzy dziękuję za zaangażowanie, sumienne wykonywanie powierzonych do wykonania zadań , takt i kulturę osobistą.

 

                                                                        Przewodnicząca   Maria Szpak

Odwiedza nas 9 gości oraz 0 użytkowników.