Po raz piąty w dniach 8-9 maja 2016r. w Górnośląskim Parku Etnograficznym odbył się Kongres Obywatel Senior. Z ramienia Bolesławieckiej Rady Seniorów w tym ogólnopolskim wydarzeniu udział wzięły: pani Eugenia Wolska- przewodnicząca Rady oraz pani Marianna Doktor – sekretarz Rady. Miasto Bolesławiec reprezentowały: pani Beata Sulska - naczelnik Wydziału Społecznego oraz pani Agnieszka Zienkiewicz - podinspektor ds. organizacji pozarządowych.
Obrady otworzył przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Grzegorz Wolnik. W obradach udział wzięła także wicemarszałek Aleksandra Skowronek.
Tematykę tegorocznego Kongresu zdominowały dwa wydarzenia.
Pierwszym była obecność Rzecznika Praw Obywatelskich, dra Adama Bodnara, który wystąpił z wykładem programowym kongresu pt. „Prawo seniorów
do niezależnego życia i integracji społecznej – wyzwanie dla środowiska lokalnego”. Rzecznik m.in. upomniał się o uwzględnianie w krajowych
i regionalnych planach na rzecz seniorów zasad: niezależności, uczestnictwa, opieki, samorealizacji i godności, wymienionych w rezolucji ONZ w sprawie Zasad Działania na Rzecz Osób Starszych.
- „Nie powinno się wyciągać seniora z jego środowiska i umieszczać w zakładach opiekuńczo leczniczych tylko dlatego, że zmieniła się jego sytuacja związana
z wiekiem. Powinniśmy tworzyć warunki by osoby starsze jak najdłużej mogły mieszkać u siebie, wśród swoich sąsiadów i rodziny, mając zapewniony dostęp do aktywności, którą mogą wykonywać i usług, których potrzebują. Duża w tym rola wspólnot samorządowych ale także organizacji społecznych czy wolontariuszy. Domy pomocy społecznej, zakłady opiekuńczo lecznicze to nie rozwiązanie problemów związanych ze starością. Trzeba zmienić model pomocy osobom w podeszłym wieku, zmienić sposób myślenia spójny z zasadami na rzecz osób starszych i przełożyć to na życie”- powiedział Adam Bodnar.
Do wystąpienia Rzecznika Praw Obywatelskich nawiązał Dariusz Sałajewski, Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, który zapowiedział wspólny, ogólnopolski projekt. Radcy prawni będą wygłaszać na uniwersytetach trzeciego wieku bezpłatne wykłady o ochronie osób starszych w kontekście zawierania umów cywilnoprawnych (umowy finansowe, umowy sprzedaży itd.).
Drugim ważnym akcentem kongresu była debata z udziałem przedstawicieli rządu Kraju Basków na temat inicjatyw przyjaznym wszystkim grupom wiekowym.
Podczas Kongresu wręczono także certyfikaty dla Gmin Przyjaznych Seniorom. Wyróżnienie to przyznaje kapituła, w skład której wchodzą organizatorzy Kongresu, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej i Polskie Towarzystwo Gerontologiczne.
W tym roku trzyletnie certyfikaty otrzymały gminy Trzebinia
i Stare Babice, certyfikat na rok przyznano Bolesławcowi i Siemianowicom Śląskim, zaś wyróżnienia otrzymały Dębica, Żary, Jasło, Lubaczów, Czaplinek, Czeladź, Błonie, Świdnica, Dąbie, Ostrów Wielkopolski i Stepnica.